5 standardnih dodatkov za boljše zdravje in kdaj jih jemati
Pravilno jemanje vitaminov
Naša telesa imajo neverjetno naravno sposobnost, da se navadijo dnevnega urnika prek notranje ure. Ta ura prispeva k vzorcem, znanim tudi kot cirkadiani ritmi, številnih bioloških dejavnosti, vključno s cikli spanja-budnosti in vzorci prehranjevanja ter izločanjem hormonov.
Iskanje načinov za podporo in uravnoteženje te ure, skupaj s številnimi sistemi, ki jih ureja, lahko ponudi nov način za optimizacijo zdravja. Eden od načinov za optimizacijo je prehrana.
Cirkadialna prehrana kot način prehranjevanja ne upošteva le tega, kar jemo, ampak kdaj. Gre za pristop h prehranjevanju, ki sinhronizira vnos hrane okoli naših bioloških ur, pri čemer poudari prehranjevanje v skladu z naravnimi potrebami telesa. To pomeni, da jemo podnevi, ko smo seveda bolj aktivni. Tako prehranjevanje lahko pomaga pri podpiranju cirkadianih ritmov in prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju.
Prehrana in prehranske navade, vključno z občasnim postom, cirkadiano prehrano in časovno omejeno prehrano, postajajo vse bolj priljubljeni. Cirkadialni pristop« velja tudi za druge vidike prehrane, vključno z dodatki.
5 standardnih dodatkov – prehranska dopolnila
Čeprav se je še vedno treba veliko naučiti o optimalnem času za hrano in prehranske dodatke, trenutni dokazi kažejo, da čas igra pomembno vlogo. Tukaj je nekaj splošnih smernic za pet pogostih dodatkov, ki vam bodo pomagale dodati dodatni vidik časa in optimizirati vaš načrt prehranjevanja:
Za podporo energiji in razpoloženju se pogosto priporočajo vitamini B. Obstajajo dokazi, da lahko uživanje vitaminov skupine B pred spanjem negativno vpliva na kakovost spanja.
Najpogostejše težave, ki jih slišimo o ribjem olju, so spahovanje ali slabost. Jemanje dodatkov ribjega olja s hrano, razdeljeno na dva odmerka, lahko pomaga zmanjšati te neškodljive, a nadležne stranske učinke.
Magnezij je bistveno mikrohranilo, ki igra vlogo pri več sto reakcijah v telesu. Zaradi splošnih prednosti dodatka magnezija je doslednost v tem primeru pomembnejša kot kateri koli čas. Magnezij je znan za sprostitev mišic in boljše spanje. Jemanje magnezija pred spanjem lahko pri nekaterih ljudeh poveča te koristi. Drugi ljudje pa lahko opazijo prebavne težave in se tako odločijo za zaužitje magnezija s hrano.
Vsako priporočilo v zvezi s dodajanjem probiotikov mora temeljiti na posebnem sevu; vendar večina teh podrobnih dokazov še ne obstaja. Čas obrokov bolj ali manj vpliva na probiotike, odvisno od seva, odmerka, načina razpoložljivost itd. Dejstvo pa je, da probiotike jemljemo 30 minut pred obrokom ali med njim, torej pred jedjo. Drugo vodilo je, da probiotike jemljemo stran od antibiotikov za vsaj dve uri, da se zmanjša interakcija.
Poleg vitaminov A, E in K je vitamin D v maščobi topen vitamin, ki se bolje absorbira, če ga zaužijemo z obrokom, ki vsebuje maščobe (npr. mastne ribe, avokado, olivno olje, sir, jajca). Nimamo znatnih dokazov, ki bi podprli optimalni čas jemanja vitamina D, zato je morda smiselno jemati dodatke vitamina D zjutraj z zajtrkom, da posnemajo čas izpostavljenosti naravni sončni svetlobi.
Avtor: Melissa Blake, ND
Povzetek
Ker se še naprej učimo o posebnih prehranskih dodatkih in optimalnem času, menimo, da je najboljši čas tisti, ki se ga lahko držite. Prehransko dopolnilo, ki ga ne jemljete, ne more biti koristno. Najpomembnejše je, da vzamete dodatke v času, ki vam ustreza, da boste lahko dosledni.
Sodelujte z dobro poučenim zdravstvenim delavcem, da določite optimalen načrt za vas, ki vključuje kakovost, količino in časovni okvir.
Vir:
Rosenwasser AM et al. Sleep Med Clin. 2015; 10 (4): 403-412.
Challet E. Nat Rev Endocrinol. 2019; 15 (7): 393-405.
Oike H et al. Curr Nutr Rep.2014; 3 (3): 204-212.
Young LM et al. Hranila. 2019; 11 (9): 2232.
Aspy DJ et al. Zaznajte Mot sposobnosti. 2018; 125 (3): 451-462.
Rosanoff A et al. Adv Nutr. 2016; 7 (1): 25–43.
Altura BM et al. Med hipoteze. 2001; 57 (6): 705-713.
Pot B et al. Eur J Med Res. 2021; 26 (1): 40.
Tompkins TA et al. Benef mikrobi. 2011; 2 (4): 295-303.
Dominguez LJ et al. Presnovki. 2021; 11 (4): 255.
Melissa Blake, ND
Melissa Blake, ND, je vodja razvoja kurikuluma pri Metagenics. Dr.Blake je zaključila pred medicinski študij na Univerzi Dalhousie v Halifaxu v Novi Škotski in se naturopatsko medicinsko usposabljala na Kanadski fakulteti za naturopatsko medicino. Dr. Blake ima več kot 10 let kliničnih izkušenj, specializiranih za integrativno in funkcionalno obvladovanje kroničnih zdravstvenih težav.
Metagenics® Genetic Potential Through Nutrition
Koristne povezave: