Zakaj je B12 vitamin tako pomemben
b12 vitamin
Kaj je vitamin B12
Vitamin B12 ima pomembno vlogo pri številnih procesih v telesu. Ta vodotopni vitamin je pomemben za proizvodnjo rdečih krvnih celic in delitev celic. Vitamin B12 podpira sintezo živčnih celic in pozitivno vpliva na delovanje živčnega sistema. Pomemben pogoj za absorpcijo vitamina B12 je notranji faktor. To je beljakovina, ki se proizvaja v želodcu.
Vitamin B12 se lahko tudi “pasivno” absorbira. 5-10 mikrogramov vitamina B12 se izloči z žolčem. 3-5 miligramov ga reabsorbirajo jetra, kjer je shranjena tudi majhna zaloga. Zato se pomanjkanje pogosto odkrije šele po letih, na primer pri vegetarijancih.
Zakaj je potrebno nadomeščati vitamin B 12 in kakšne so koristi?
Vitamin B12 ima v telesu veliko različnih funkcij. To je še posebej pomembno za živčni sistem in proizvodnjo krvi. Poleg tega je vitamin odgovoren za nastanek in regeneracijo telesnih celic, presnovo energije in presnovo aminokisline homocistein. Pomen vitamina B12 je že dolgo podcenjen. V zadnjih barijatričnih smernicah ASMBS* priporoča 1000 µg dnevno. Pomanjkanje vitamina B12 se pojavi, ko vsebnost holo-TC (holotranskobalamin) pade pod 35 pmol/l. Obstaja siva cona med 35 in 50 pmol/l, medtem ko vrednosti nad 50 pmol/l veljajo za zadostne.
Komu še posebej koristi ustrezen vnos vitamina B 12?
Zlasti ljudje, ki so bili podvrženi operaciji želodčni obvod, (zmanjšanje želodca) ali rokav, morajo biti še posebej pozorni, da jemljejo dovolj vitamina B12. Nekaj pojasnil: Intrinzični faktor I.F., ki je potreben za absorpcijo vitamina B12, nastaja v želodcu. Če je bil med zmanjšanjem želodca odstranjen del želodca, lahko preostanek želodca proizvede le zelo majhno količino teh beljakovin. Poleg tega antacidi, ki so pogosto predpisani pooperativno, še bolj ovirajo absorpcijo vitamina B12.
Za koga je vedno indicirano potrebno dodatno jemanje B12?
Vegetarijanci in vegani včasih težko dobijo dnevno priporočeno količino vitamina B12, ker v njihovi prehrani manjkajo glavni viri vitamina B12. Potreba po vitaminu B12 se povečuje tudi pri nosečnicah. Preverite simptome pomanjkanja B12!
Kateri so dobri viri vitamina B12?
Živalski proizvodi, kot so meso, ribe, morski sadeži, jajca in mlečni izdelki, so najboljši vir vitamina B12. Kislo zelje, fermentirani sojini izdelki, šitake, korenovka in gomolji, alge in klorela so rastlinski viri, vendar vsebujejo veliko manjše količine vitamina B12. Poleg tega je vsebnost vitamina B12 v rastlinskih virih zelo spremenljiva in je zelo težko zadostiti dnevnim potrebam samo z rastlinskimi viri.
Vsekakor je treba skrbno spremljati vnos vitamina B12. Glede na vaše vrednosti v krvi, bo morda potrebno pomanjkanje dopolniti z dodatkom vitamina B12 poleg multivitaminskega/ mineralnega pripravka in kalcijevega pripravka.
Naročite in preizkusite Barinutrics B12 vitamin >>
Vitamin B12 I.F. 90 žvečljivih tablet (24g) je izdelek podjetja Metagenics.
Koristne povezave: